Home » Страшни поплави во Јужна Африка, најмалку 430 загинати

Страшни поплави во Јужна Африка, најмалку 430 загинати

by Журнал.мк

Социјалниот центар е дом на околу 300 луѓе кои останаа без покрив над главата во поплавите во провинцијата Квазулу-Натал, во кои загинаа најмалку 430 луѓе, илјадници се раселени и предизвика штета проценета на 685 милиони долари.

Многумина се трауматизирани или тагуваат, други се чувствуваат поразени и не можат да почнат да ги обновуваат своите животи, рече Нокутула Шанду, консултант во медицинската добротворна организација Лекари без граници (MSF).

Од Калифорнија до Индија, екстремните временски настани поврзани со климатските промени – поплави, суши и шумски пожари – сè повеќе ќе влијаат на менталното здравје на луѓето, барајќи специјализирана грижа од локалните власти, велат експертите. Најголеми штети од поплавите претрпеа дивите населби. Три четвртини од 340-те луѓе кои престојуваа во засолништето Нтузума биле без работа.

Покраинската влада процени дека повеќе од 6.800 луѓе останале без покрив над главата поради поплавите и соопшти дека е започната работа на привремено сместување за речиси 4.400 семејства.

Обезбедувањето поддршка за менталното здравје е исто толку важно како и обезбедувањето засолниште и помош во храна, рече Шанду, додавајќи дека луѓето чекаат во редици за советување.

Лекари без граници обучиле повеќе од 200 здравствени работници во заедницата во Квазулу-Натал за ментално здравје за да можат да ги упатуваат пациентите кај регистрирани советници.

Многу жители на засолништето рекоа дека веќе се чувствуваат заборавено.

„Како да не постоиме“, рече Тандека на Ндлову (36), додека се подготвуваше за топли оброци подготвени во кујната во заедницата Нтузума. Таа рече дека се надева дека советувањето ќе и помогне на неа и на нејзините три ќерки да го пребродат своето тешко искушение.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More