0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

СТРАВОТ СИ ГО ПРАВИ СВОЕТО Бразилец примил пет дози од три различни производители

Најчитани вести

Властите во Рио де Женеиро истражуваат како жител на градот успеал да прими пет дози од три различни вакцини против коронавирус.

Според официјалните податоци, човекот чие име не е соопштено почнал да се вакцинира во мај, потоа продолжил во јуни и во јули се додека не бил откриен од вработените на вакциналниот пункт во шестиот обид да прими вакцина.Извештајот кој го објавија бразилските медиуми покажува дека човекот прво примил „Фајзер“ на 12 мај, потоа „АстраЗенека“ на 5 јуни. следна била доза „Синовак“ на 17 јуни, а патоа упорниот Бразлец отишол по уште една доза „Фајзер“ на 17 јуни и завршил со доза „Синовак“ на 21 јули.

Властите првично сметале дека се работи за пропуст во системот, но извештајот на Општинското здравствено одделение покажал дека не е грешка.

Според извештатие човекот се чувствува добро.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com