24.8 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

Стотина мигранти спасени кај Лезбос и Кос

Најчитани вести

Припадници на грчката крајбрежна стража и „Фронтекс“ денеска спасиле 107 мигранти и бегалци, во два различни случаи на Егејското Море.

Во првиот случај, 56 мигранти биле спасени кај островот Лезбос и пренесени во пристаништето Скала.

Во вториот случај пак, во близина на островот Кос кипа на „Фронтекс“ забележала гумен чамец со мигранти пришто, според грчката агенција „АНА“, спасени биле 51 лице.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com