Home » Столтенберг: Русија направи голема грешка кога ја нападна Украина

Столтенберг: Русија направи голема грешка кога ја нападна Украина

by Журнал.мк

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утрово пред самитот во Брисел изјави дека Русија направила голема грешка со инвазијата врз Украина.

Столтенберг потврди дека НАТО ќе почне да преговара за распоредување на трупи на Алијансата во Романија, Унгарија, Словачка и Бугарија

Тој исто така рече дека сојузниците и дале поддршка на Украина за да и помогнат на нејзиното основно право на одбрана, но повтори дека основната задача на воената алијанса е да ги брани и заштити членките на НАТО.

Со огледа на тоа што Украина не е членка, Алијансата не испраќа војници во земјата, иако го зголемува своето воено присуство во соседните земји кои се членки на НАТО.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More