17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Столтенберг: Русија направи голема грешка кога ја нападна Украина

Најчитани вести

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утрово пред самитот во Брисел изјави дека Русија направила голема грешка со инвазијата врз Украина.

Столтенберг потврди дека НАТО ќе почне да преговара за распоредување на трупи на Алијансата во Романија, Унгарија, Словачка и Бугарија

Тој исто така рече дека сојузниците и дале поддршка на Украина за да и помогнат на нејзиното основно право на одбрана, но повтори дека основната задача на воената алијанса е да ги брани и заштити членките на НАТО.

Со огледа на тоа што Украина не е членка, Алијансата не испраќа војници во земјата, иако го зголемува своето воено присуство во соседните земји кои се членки на НАТО.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com