29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Столтенберг подготвен за средба со Путин

Најчитани вести

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е подготвен да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин за да разговараат за пречките во односите меѓу Алијансата и Москва.

– Верувам во дијалог со Русија. И, затоа, ако се погоди контекстот, подготвен сум да се сретнам со претседателот Путин, изјави Столтенберг во интервју за германската агенција ДПА.

Според него, важно е да се седне на преговарачка маса. – Русија е нашиот најголем сосед, таа ќе биде тука и ние мора да се стремиме кон подобри односи со Русија. Дури и без подобрени односи со Русија, ние мора да се справиме со тешките односи со таа земја, рече Столтенберг

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com