-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Столтенберг: Одлуката за повлекување од Авганистан не беше лесна

Најчитани вести

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави синоќа дека одлуката за повлекување на силите на алијансата од Авганистан не била лесна.

– Не беше лесна одлука, тоа е одлука за преземање ризици, нагласи Столтенберг на заедничката прес-конференција во седиштето на НАТО во Брисел, заедно со американскиот државен секретар Ентони Блинкен и шефот на Пентагон Лојд Остин.

Прес-конференцијата се одржа по вонредниот состанок преку видеоконференција на министрите за надворешни работи и одбрана на НАТО, на кој тие одлучија постепено да ги повлечат контингентите во мисијата од 1 мај 2021 година. Одлуката беше објавена непосредно откако американскиот претседател Џо Бајден официјално објави дека американската војска во Авганистан, која во моментов брои меѓу 2.000 и 2.500 лица, ќе се повлече од азиската страна помеѓу 1 мај и 11 септември.

Шефот на алијансата увери дека сите напади врз силите што ги повлекуваат НАТО ќе наидат на цврст и силен одговор од алијансата.

– Враќањето на нашите војници дома не значи и крај на нашите односи со Авганистан, изјави Ентони Блинкен.

– Нашата поддршка, нашите заложби и нашата решеност ќе останат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com