25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Столтенберг: Ако Москва нападне сојузник, тоа ќе предизвика реакција на целото НАТО

Најчитани вести

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вчера беше во посета на Германија, каде што се сретна со канцеларот на САД, Олаф Шолц, на разговори за војната во Украина и заедничкиот одговор на кризата.

Столтенберг за време на посетата разговараше и за германските медиуми и објасни дека НАТО ќе продолжи да и дава поддршка на Украина преку воени и финансиски аспекти.

– Ја зголемивме нашата воена и финансиска поддршка за Украина. Германија игра клучна улога во овие напори. Исто така, има невидени санкции кои ја засегаат Руската Федерација, која мора да плати висока цена за оваа војна – рече Столтенберг.

Тој исто така појасни дека НАТО и даваше поддршка на Украина во минатото, особено во форма на воена обука што се спроведува во Украина од 2014 година.

– Сето тоа им помогна на украинските војници против инвазијата на руската армија – истакнува Столтенберг.

Како и во претходните две недели, Столтенберг мораше да одговори на прашањето дали НАТО планира да ги исполни желбите на Зеленски за затворање на небото или евентуално поконкретни акции на силите на НАТО на украинска територија.

– Навистина ја разбирам фрустрацијата на претседателот Зеленски и на украинскиот народ. Тие се жртви на бруталната и бесмислена инвазија на трупите на претседателот Владимир Путин. Сепак, конфликтот не смее да ескалира подалеку од Украина и затоа НАТО нема да интервенира – изјави генералниот секретар на НАТО.

Со цел да се зголеми безбедноста на земјите-членки на НАТО, Столтенберг објаснува дека дополнителни контингенти на армијата се распоредени на источните граници на алијансата.

– Ова е многу јасен сигнал до Москва дека нападот врз сојузникот ќе предизвика реакција на целата алијанса. Сите за еден и еден за сите. Сакаме да избегнеме понатамошен конфликт – заклучи Столтенберг.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com