1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Стигнаа 10 илјади вакцини „Астразенека„ како донација од Хрватска

Најчитани вести

Хрватска ѝ донира на Македонија 10.000 вакцини од производителот „Астразенека“, а според најавите од Владата на Хрватска во знак на пријателство во најскоро време ќе пристигнат и дополнително 20.000 дози на вакцини.

„Непосреден повод за нашата средба беше еден убав навистина пријателски чин, а тоа е донацијата на вакцини од страна на Република Хрватска кои веќе стигнаа во нашата земја, 10.000 вакцини на ‘Астразенека’ во текот на вчерашниот ден и кои веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови ширум земјата. Хрватската Влада донесе уште една одлука, да донира дополнителни 20.000 вакцини кои ќе бидат или од производителот ‘Астразенека’ или од производителот ‘Модерна’, што би било и прва вакцина која ќе пристигне од овој производител во нашата земја“, изјави министерот за здравство, Венко Филипче по средбата со хрватскиот министер за надворешни работи, Грлиќ Радман.

Тој додаде дека во овој момент во нашата држава има доволно вакцини за спроведување на процесот на имунизација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести