Home » Стабилна е состојбата на заразените со конго-кримска хеморагична треска, нема нови случаи

Стабилна е состојбата на заразените со конго-кримска хеморагична треска, нема нови случаи

by Журнал.мк

Нема новозаразени од конго-кримската хеморагична треска. Хоспитализираните, 42-годишниот велешанец и болничарката се во стабилна состојба, изјавија од Инфективната клиника.

Здравствените власти смируваат – нема простор за паника, иако болеста е сериозна, сите крлежи не се преносители на заразата. Брзата реакција на здравствените власти спречиле раст на бројот на нови случаи, а доколку е потребно степенот на превенција ќе се подигне на повисоко ниво.

Се чекаат заловените примероци да се покаже нивото на заразност.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More