Home » Стабилна е состојбата на болничарката заразена со конго-кримска хеморагична треска

Стабилна е состојбата на болничарката заразена со конго-кримска хеморагична треска

by Журнал.мк

Стабилна е состојбата на болничарката од Инфективна, којашто е заразена со конго-кримска хеморагична треска, потврдуваат за МТВ од клиниката.

Таа добива терапија со лекот „Рибавирин“, што се користи како превентива од тешки форми на болеста. Во последните 24 часа, пациентката немала температура.

Таа е вториот потврден случај, откако се зарази од жената од Штип, која почина по убод на крлеж. Контактите од првиот случај повеќе не се под здравствен надзор.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More