10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Срцебиење, варијации….секој втор пациент што прележал корона се жали на пост-ковид компликации

Најчитани вести

Доктор Владимир Ристовски кој работи ковид-центарот во градската општа болница „8. Септември“ вели дека бројор на пост-ковид компликации е зголемен.

Младите кои беа хоспитализирани во нашата здравствена установа, скоро 95 проценти беа невакцинирани. Починатите пациенти најчесто имаат некој коморбидитет или зголемена телесна тежина

Според него, бројот на пост-ковид компликации е зголемен.

-Нив ќе ги поделам на 2 типа: минорни и мајорни. Минорните секојдневни во нашите амбуланти. Срцебиење, варијации на крвниот притисокот и недостиг на воздух и секој втор пациент што прележал Ковид-19 се жали на тие симптоми. Мајорните се срцевиот инфаркт, чиј број е намален во однос на претходните бранови, но сепак се присутним, вели Ристовски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com