7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Српскиот бизнис загуби 240 милиони евра од косовските царини

Најчитани вести

Министерот за трговија, Расим Љајиќ, изјави за „Новости“ дека за осум месеци, колку што се во сила царините на Приштина за производи од централна Србија, на Косово се пласирани 260 милиони евра помалку стоки отколку во истиот период минатата година.

– Тоа се директни финансиски загуби, но долгорочните штети ќе бидат уште поголеми, бидејќи нашите бизнисмени може трајно да го загубат тој пазар – нагласи Љајиќ.

Грција го зголеми извозот кон Косово за 3,5 пати во мај, Унгарија, Словенија, Бугарија и Хрватска за повеќе од 2,5 пати, додека Македонија за 50 проценти, објави весникот.

Царините од 100 проценти на српските производи беа воведени на 21 ноември минатата година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести