Home » Српската Влада наместо забрана воведе квоти за извоз на житарици, брашно и масло

Српската Влада наместо забрана воведе квоти за извоз на житарици, брашно и масло

by Журнал.мк

Владата на Република Србија на седница донесе Одлука за времено ограничување на извозот на основни земјоделско-прехранбени производи значајни за населението, со цел успешно да се одговори на опасноста од нарушувања на пазарот предизвикани од значителниот раст на побарувачката во светот и домашните пазари. Од тие причини, како што соопшти Владата на Србија, одлучено е да се воведат квантитативни ограничувања на извозот на пченица, пченично брашно, пченка и житарици и сончогледово масло на месечно ниво и за одреден период, јави дописникот на МИА од Белград.

Според Министерството за земјоделство, со новата одлука на Владата се дозволува извоз на 150.000 тони пченица, 150.000 тони пченка и 20.000 тони брашно на месечно ниво, додека месечната квота за рафинирано сончогледово масло е 8.000.000 литри. По барање, месечно ќе може да се бара одобрение за извоз на најмногу 20 отсто од одобрените количини по групи на производи.

-Во случај извозниците да не извезуваат или да ги надминат одобрените количини, следниот месец нема да можат да поднесат барање за извоз. Барањата ќе се поднесуваат од 20 до 25 во тековниот месец за следниот месец, додека за мај ќе се поднесуваат од 22 до 28 април, соопштија во Министерството за земјоделство.

Одлуката е донесена по разговорите што претставниците на Здружението на жито на Србија ги имаа со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, претходните денови.

-Ќе дозволиме одредени квоти за извоз, ќе имаме комисија, ако се пријават повеќе производители за извоз повеќе од планираното, нема да биде според системот кој прв ќе аплицира, туку ќе биде подеднакво распределен за сите, изјави Брнабиќ за РТС, оценувајќи притоа дека тука „нема да има можност за корупција “.

Одлуката на Владата на Србија за забрана на извоз на житариците стапи во сила на 11 март, кога привремено беше забранет извозот на основните земјоделски производи значајни за населението – пченица, пченка, пченично брашно, гриз и гриз, како и сончогледово масло, со цел да се спречи критичниот недостиг, поради зголемената побарувачка на светскиот и на домашниот пазар.

Потоа, Владата на Србија на 24 март донесе Заклучок со кој се одобрува извоз на меркантилна пченица и меркантилна пченка на правни лица кои ги извезуваат овие производи во Република Албанија, врз основа на договори склучени пред влегувањето во сила на Одлуката за привремена забрана на извозот на основните земјоделски производи значајни за населението. По договорот меѓу министрите за земјоделство на Србија, Бранислав Недимовиќ и Северна Македонија, Љупчо Николовски, по истиот основ потоа беше дозволен извоз и за во Северна Македонија од 7 април.

Директорот на стопанското здружение „Житоунија“, Здравко Шајатовиќ, оцени дека поради забраната за извоз на брашно, српските мелничари трупаат залихи, губат добра заработка и традиционалните пазари. Тој додаде дека магацините на мелниците се полни, а дека на традиционалните српски пазари во Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и делумно Албанија дошле извозници од Хрватска, Унгарија, Бугарија и Турција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More