21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Средношколците го ставаат „во мирување“ бојкотот во текот на следната недела

Најчитани вести

Средношколскиот сојуз синоќа одлучи од утре да го прекине бојкотот, па се до 12. февруари.

Имено, тие велат дека по средбите во Собранието имаат поддршка од речиси 70% од пратениците во законодавниот дом.

Како што посочуваат, ако се најде заедничко решение со Министерството за образование и наука, од пратениците ќе биде побарано да се вклучат нивните барања во законските измени, кои ќе бидат во важност само за оваа учебна година.

Јасно е барањето на средношколците до министерката Царовска. Тие бараат да се полагаат два наместо четири предмети на државната матура која претстои за неколку месеци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com