Home » Средба Османи – Вархеји

Средба Османи – Вархеји

by Журнал.мк

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел, оствари средба со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји.

На средбата беше дискутирано за нашето ЕУ досие, нивото на подготвеност на нашата администрација за успешен скрининг процес и уставните измени како наша преземена обврска со цел забрзана интеграција во ЕУ.

„Северна Македонија останува силно посветена на реформската агенда и европските интеграции, во реализација на најголемата надворешно – политичка стратешка цел до 2030 година, но и ЕУ да остане посветена и одлучна за забрзана интеграција на земјите од регионот, со цел опипливи економско-социјални придобивки за нашите граѓани”, истакна Османи, додавајќи дека политиката на проширувањето е геостратешка инвестиција во мир, стабилност, безбедност и економска благосостојба на целиот европски континент.

Министерот Османи се осврна и на неопходноста од успешна социо-економска транзиција и поттикнување на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ уште пред членството.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More