21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Средба на министерката Петровска со кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо

Најчитани вести

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Министерството за одбрана оствари средба со амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо и со новопоставеното одбранбено аташе, полковник Хуанг Хе.

Министерката Петровска на денешната средба изрази голема загриженост за руската агресија врз Украина, која претставува кршење на меѓународното право и постулатите на Обединетите Нации.

Таа упати уште еднаш благодарност за донациите од НР Кина за нашата земја во борбата против “COVID-19”

Петровска му честиташе на полковникот Хе за новата работна задача и му посака успешна работа како одбранбено аташе во Република Македонија.

Амбасадорот Ѕуо рече дека Кина внимателно ги следи случувањата во Украина и изразува силна поддршка за светскиот мир. Кина се залага за решение на ситуацијата меѓу Русија и Украина по пат на дијалог и за трајна европска безбедност.

Министерката Петровска и амбасадорот Ѕуо се согласија дека двете земји одржуваат пријателски односи и имаат успешна билатерална соработка која ќе продолжи во иднина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com