10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Средба Заев-Пајат во Солун: Поддршка од САД за евроатлантската перспектива на земјава

Најчитани вести

На маргините на четвртиот Самит во Солун, премиерот Зоран Заев синоќа имал средба со амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат, на која станало збор за евроатлантската перспектива на земјава.

– Одлична дискусија со премиерот Зоран Заев за силната американска поддршка на САД за интеграцијата на С.Македонија во НАТО и ЕУ и за важната улога на Грција во оваа евроатлантска иднина преку зголемената соработка во одбраната и безбедносната, енергетиката, трговијата и инвестициите, напиша американскиот амбасадор во Грција на неговиот официјален Твитер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести