1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Србија слободно ќе тргува на пазар од 182 милиони потрошувачи

Најчитани вести

Србија од денеска слободно ќе тргува со Евроазиската економска Унија, чиј пазар се проценува на над 182 милиони потрошувачи.

Српската премиерка, Ана Брнабиќ денес е во посета на Москва, каде ќе го потпише Договорот за слободна трговија меѓу Република Србија и Евроазиската економска унија и земјите членки.

Брнабиќ ќе учествува на седницата на Евроазискиот меѓувладин совет кој ќе се одржи во проширен состав, со декларација на српската влада, а ќе одржи и билатерални средби со премиерот на Белорусија, Сергеј Румас и со претседателот на Одборот на директори на Евроазиската банка за развој Андреј Белјанинов.

Евроазиската економска унија е формирана на 1 јануари 2015 година, а членки се Русија, Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести