Home » Србија прокоцка +16 против Италија, САД се измачи со Црна Гора

Србија прокоцка +16 против Италија, САД се измачи со Црна Гора

by Lina Muslija

Кошаркарите на Србија прокоцкаа позитива од 16 поени против Италија и на крајот загубија со 78:76 на Мундобаскертот во рамки на групата И (втора фаза). Србите на средина од третиот период ги имаа највисоките плус 16 (60:44), но во продолжение Италијанците одиграа далеку подобро и на крајот дојдоа до победа со која избија на првото место во групата.

Најзаслужен за овој триумф кај „Азурите“ беше Симоне Фонтекио со 30 поени, додека на спротивната страна прво име беше Богдан Богдановиќ со 18 коша.

До нова победа дојде и селекцијата на САД, која беше подобра од Црна Гора со 85:73. Иако Црногорците беа во егал ситуација во поголемиот дел од мечот, сепак потфрлија во завршницата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More