14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Србија најави СЕДУМ ДЕНА ТОТАЛЕН КАРАНТИН

Најчитани вести

Кризниот штаб ќе одлучи дали ќе ги прифати построгите мерките предложени од медицинскиот дел или ќе бидат поништени.

Како ќе изгледа животот во Србија во следниот период ако се прифати барањето на експертите.

Медицинскиот дел од кризниот штаб дојде на седницата со истото барање што го побараа во понеделникот – да затворат сè освен аптеките, продавниците за храна и бензинските пумпи минимум седум дена.

Од друга страна, оние што ги застапуваат економските аспекти велат дека може да се најде компромис, за да може да се затвори сè за викендот, освен споменатите објекти и да се скрати работното време до 18 часот од понеделник до петок . Претседателот Александар Вучиќ веќе изјави дека Србија е далеку од воведување вонредна состојба.

Нема алтернатива

Епидемиологот и член на кризниот персонал, д-р Предраг Кон, истакна дека епидемиолошката состојба не може да се игнорира и дека е катастрофална во Белград.

– Остануваме на нашиот став дека затворањето кафулиња и ресторани нема алтернатива. Јасно ни е дека ова треба да трае најмалку две или три недели, но знаеме дека од различни причини тоа не е можно. Сепак, секое намалување на контактите што спречува собири сега значи многу – рече Кон како гостин на ТВ Прва.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com