2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Србија набавува уште 2 милиони дози кинески вакцини

Најчитани вести

Србија набавува уште 2 милиони дози кинески вакцини.

Претседателот Александар Вучиќ разговараше денеска преку видео врска со раководството на Синофарм за процесот на набавка на вакцини, изградбата на кинеска фабрика за вакцини во србија, како и за изградбата и опремата на српските болници, соопштија од неговиот кабинет.

За време на состанокот потпишан е договорот за набавка на два милиони нови дози вакцини Синофарм, на кој присуствуваше и кинеската амбасадорка во Белград, Чен Бо.

Во Србија до сега се ревакцинирани над 800.000 граѓани и според бројот на ревакцинирани на милион жители, Србија е прва во регионот, а втора во Европа, после Монако.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com