Home » Србија го прекинува извозот на нафта, пченица, пченка и брашно

Србија го прекинува извозот на нафта, пченица, пченка и брашно

by Журнал.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека земјата во четврток ќе го прекине извозот на нафта, пченица, пченка и брашно, а тамошната Влада подготвила уредба за увозот на енергенси.

Вучиќ за ТВ Б92 изјави дека Србија ќе има доволно масло, пченица, пченка и брашно за себе и за регионот.
Тој рече и дека Владата на Србија подготвила одлука за ослободување од царина за увозот на енергенси „од трети земји“.

-Тоа ќе се однесува на нафта од трети земји, доколку увеземе, рече Вучиќ.

Српскиот претседател додаде дека во ЕУ има различни ставови за санкциите за гасот и нафтата и дека ЕУ обезбедува 40 отсто од потребите за гас и 30 отсто од потребите за нафта се од Русија.

-За нас, ако го забранат увозот на сите енергенси од територијата на Русија, тоа значи дека сме во неволја, бидејќи немаме од каде, а гасот и нафтата не можат да паѓаат од небо, рече тој.

Вучиќ додаде и дека е подготвена одлука за субвенционирање на горивото за земјоделците на бензинските пумпи на НИС во следниот месец и половина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More