-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Србија вакцинира два милиона граѓани

Најчитани вести

Србија вакцинира два милиона граѓани. Информацијата ја објави премиерката Ана Брнабиќ.

„Вечерва достигнавме 2.000.000 вакцинации“, напиша Брнабиќ на Инстаграм и оцени дека тоа е заеднички успех.

„Ова е заеднички успех на сите нас – лична одговорност на граѓаните и можноста на државата да набави вакцини и да спроведе масовна имунизација. Мора да бидеме свесни дека ова во никој случај не е крај, туку голем чекор во правилна насока. Носењето маски и одржувањето дистанца сѐ уште се задолжителни“, напиша Брнабиќ.

Во објавата таа истакна дека вакцинирањето и почитувањето на епидемиолошките мерки ќе доведат до конечна победа над коронавирусот.

Претходно вчера, Брнабиќ, најавувајќи состанок со медицинскиот дел на Кризниот штаб, навести дека ќе се засилат епидемиолошките мерки, а белградските медиуми по тој состанок објавија дека одлуката за нови ограничувања се очекува денеска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести