19.8 C
Skopje
Saturday, September 18, 2021

Спречен терористички напад во Сиднеј, уапсени три лица

Најчитани вести

Австралиската полиција уапси три лица под сомневање дека инспирирани од ИД планирале напад врз цели во Сиднеј, вклучувајќи згради на полицијата и одбраната, судови, цркви и дипломатски мисии.
Помошникот комесар на австралиската федерална полиција, Јан Мекартни, рече дека првоосомничениот (23) се очекува да биде обвинет за подготовка на терористички напад и подготовка за заминување во Авганистан заради непријателски активности во име на ИД.

Ако биде прогласен за виновен тој може да биде осуден на доживотен затвор.
Останатите двајца уапсени, на возраст од 23 и 30 години, може да бидат осудени на 10 години затвор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com