27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Спречени терористички напади во Виена и Салцбург

Најчитани вести

Австриските власти објавија дека бил разоткриен заговор за извршување терористички напади по Божик. Терористите планирале активирање експлозивни направи на божикен пазар во близина на катедралата Свети Стефан во Виена меѓу Божик и Нова година, како и напади во Салцбург, Германија, Франција и Луксембург.

Нападите ги планирал терорист кој е во затвор откако двапати се обидел да се приклучи на ИД во Сирија. Тој и од затворот останал во контакт со останатите членови на групата, кои се уапсени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com