10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Спречена блокада на американските федерални институции

Најчитани вести

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша законот за избегнување на затворање на владата и за нејзино финансирање до 3 декември. Само на неколку часа до крајот на фискалната година, Белата куќа соопшти дека Бајден брзо ја потпишал мерката зад затворени врати пред да заврши финансирањето. Бајден во изјавата рече дека предлог-законот „ги задоволува критичните и итни потреби на нацијата“, вклучително и помош за катастрофи и финансирање на преселување на „авганистанските сојузници во Соединетите држави по крајот на 20-годишната војна во Авганистан“.

Претходно законот помина порано со двопартиска поддршка. Гласањето во Претставничкиот дом беше 254-175, а во Сенатот 65-35 гласови. Бајден рече дека има уште многу да се направи, но усвојувањето на предлог-законот „нѐ потсетува дека е можна двопартиска работа за да ја одржуваме нашата влада да работи за американскиот народ“.

Со спречена една криза, членовите на Конгресот сега можат да се фокусираат на законодавството за зголемување на владината граница за задолжување пред 18 октомври. Доколку Конгресот дотогаш не го зголеми лимитот на долгот, секретарката за финансии Џенет Јелен рече дека Соединетите држави ќе се соочат со историски неуспех најверојатно проследено со финансиска криза и економска рецесија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com