Home » Според проценките, до 2026 минималецот ќе порасне на 22 000 денари, вели Битиќи

Според проценките, до 2026 минималецот ќе порасне на 22 000 денари, вели Битиќи

by Журнал.мк

Вицепремиерот денеска зборуваше и за барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се усогласат и платите во јавниот сектор, за што тој порача дека таквото усогласување е дел од законското решение

Со новата методологија за пресметување на минималната плата, до 2026 година таа би изнесувала 22 000 денари, вели вицепремиерот за економски прашање Фатмир Битиќи кој утрово зборуваше на оваа тема во гостувањето во „Утрински брифинг“ (УБ).

„Имаме проекции дека до 2026 како ќе се движи минималната плата. Сепак, се проекции кои се поставуваат на ниво на различни макроекономски фактори. До 2026 минималната плата ќе биде 22.000 денари само со усогласување, без никакво интервенирање“,

рече Битиќи за УБ.
Во моментов минималната плата во државата изнесува 15 200 денари, а со вчерашниот договор меѓу Владата, Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и Организацијата на работодавци, од мартовската плата тој ќе изнесува 18 000 денари односно ќе се зголеми за 2 800 денари (околу 45 евра).

Покрај покажувањето, вчера беше договорена и новата методологија за која зборуваше утрово вицепремиерот Битиќи.

Дел од критериумите во новата методологија се дека минималецот не може да биде понизок од 57 проценти од просечната плата.

„Постигнавме уште една важна согласност: Да ги промениме критериумите за методологијата за годишно усогласување на минималната плата со 50 проценти од годишниот раст на просечната плата и 50 проценти од растот на трошоците за живот. Третиот критериум е новина: висината на минималната плата нема да може да биде пониска од 57 проценти од просечната плата објавена според Државниот завод за статистика“,

рече синоќа премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција во Владата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More