8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Според „Ле Соир“, Колинда Грабар-Китаровиќ е сериозен кандидат за водечка функција во ЕУ

Најчитани вести

Белгискиот весник „Ле Соир“ во голем текст за можните решенија за водечки функции во европските институции, покрај хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ, ја спомнува и актуелната хрватска претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ.

Белгискиот весник вели дека Колинда Грабар-Китаровиќ има солидно министерско искуство. Таа беше помошник-генерален секретар на НАТО и е претседател на Хрватска од 2015 година.

„Ле Соир“ пишува дека за Грабар-Китаровиќ би можело да има повеќе консензус отколку за Пленковиќ, кој „Ле Соир“ исто така го спомнува како можна опција

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести