3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

Според Даштевски, на 99 % од избирачките места апаратите за отчитување отпечаток од прст работеле добро

Најчитани вести

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски оцени дека изборите во однос на првиот круг се успешни. Тој изјави дека излезноста на локалните избори во првиот круг е околу 51,5 проценти.

Во дневникот на ТВ Сител, Даштевски истакна дека до ДИК се стигнати неколку приговори, а рокот за поднесување приговори истекува 48 часа по изборите, односно денеска. Во однос на решенијата за уверение за завршени избори, тие ќе бидат издадени десет дена по завршување на изборите, односно во ноември.

– Овие избори се најголеми избори досега, потрошени се  60 тона хартија и испринтани се 45 милиони ливчиња и затоа беа многу тешки да се спроведат, додаде претседателот на ДИК.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com