15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Според Глобал риск Македонија е 85-тo место од 199 држави според корупцијата

Најчитани вести

Во најновиот извештај на швајцарскиот институт Глобал риск профајл (Global Risk Profile) кој ја истражува корупцијата во 199 земји Македонија е на ниското 85 место во светот. Лани Македонија беше на 81-то место.

Во Европа најмалку корупција има во Финска, Норвешка и Данска, додека во нашиот регион најдобро рангирани се Словенија 29, Грција 37 и Хрватска 47мо место.

Oд регионот најлошо рангирани се Албанија и Босна на 125 и 131 место.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com