29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Според АНА-МПА, Мицотакис во Берлин го претставува планот на реформи на Грција

Најчитани вести

За време на денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ќе разговара за привлекување нови инвестиции, ќе го претстави планот на реформи на Грција и ќе презентира големи развојни акции во неговата земја во областа на животната средина и енергетиката меѓу 2020 и 2030 година.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, која ги цитира наводите на грчката влада, ова е прва посета на грчкиот премиер по кризата.

Микотакис не патува во германската престолнина за да покрене прашања што можат да ги решат европските институции и еврогрупи, туку да разговара со германската канцеларка за прашања што се однесуваат на сегашноста и иднината на Европа, како и за безбедноста и соработката во Југоисточна Европа и, секако, улогата на Грција во соседството и во ЕУ, велат извори на грчката влада, пренесува АНА-МПА.

Исто така се додава дека посетата на Мицотакис на Берлин и средбата со Меркел ќе отвори ново поглавје во кое грчкиот премиер ќе покрене прашања како што се грчко-германските економски односи, миграцијата и односите со Турција.

Целта на премиерот, според оваа агенција, е да го смени наративот за Грција во европските метрополи и Мицотакис сака да ја направи Грција растечка земја на ЕУ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com