Home » Спектакуларен концерт на Симон Трпчевски во родното место на неговата мајка

Спектакуларен концерт на Симон Трпчевски во родното место на неговата мајка

by Lina Muslija

Симон Трпчевски одржа концерт во струмичкото село Секирник во општина Босилово. После големите светски сцени тој го претстави проектот Македонисимо и пред публиката во родното место на неговата мајка. За него ова било најсоодветен начин за потсетување на големото музичко богатство на Македонија, но и на нашите корени. 

Концертот се одржа на отворено, а во маестралните изведби на маестро Трпчевски и неговите пријатели имаа можност да уживаат неколку илјади посетители од целиот регион. За градоначалникот на Босилово ова е историски настан, но и пример кој треба да го следат сите големи уметници.

Со концертот во селото Секирник Симон Трпчевски и официјално ја стартува балканската турнеја на Македонисимо што ќе трае до октомври, а ќе ги вклучи настапите во Хрватска, Србија, Словенија, Црна Гора и Романија. Минатата година овој музички проект маестро Трпчевски го претстави и во струшкото село Збажди родното место на неговиот татко. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More