7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Спасовски од Велес: ВМРО-ДПМНЕ за налудничавиот проект СК 2014 потроши над 700 милиони евра, сите други општини ги заборави

Најчитани вести

ВМРО-ДПМНЕ се истите луѓе кои го инсталираа режимот 12 години и украдоа иднина на многу млади, а Мицкоски се покажа како незрел политичар бидејќи во изминатите години покажа дека нема став за ниту едно прашање, тоа во политиката значи неизвесност и несогурност, рече потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во велешко Оризари.

-Со нив не знаеме која е визијата и перспективата на државата , додека СДСМ градеше концепт едно општество за сите, ВМРО-ДПМНЕ не делеше по секоја основа, не може денеска да бидата обединители, а треба да знаат дека државата е на сите. Слободата и демоктатијата не сакаме да го замениме со тој црн режим, криминал, корупција, а во функција на еден наклудничав поект Скопје 2014 што истури над 700 милиони евра само во Скопје, а ја запоставија цела Македонија, со тие пари ќе беа изградени водоводи и канализации, дополни Спасовски.

Тој потсети дека досега државата покажа дека е тука покрај секој граѓанин и дека има како да ги реши сите проблеми.

-Преку проекти помогнавме повеќе од 500 милиони евра за локалната самоуправа за 7000 проекти, 1040 км патишта, 60 градинки од кои 40 се во руралните средини кои за првпат имаа можност да имаат вакви установи, 80 училишта, 60 полициски станици. Ги остваривме нашите стратешки цели и направивме Северна Макдонија да биде дел од НАТО Алијансата, реализиравме сите проекти што значеа , го решивме проблемот на 12.000 стечајци, во здравството инфраструктурата, додаде Спасовски.
 Тој посочи дка оваа година  Програма за локални избори  на СДСМ се темели на 5 клучни столба, прв столб е „мојот градоначалник“, човек од народот, достапен за сите.

-Вториот е зелената агенда, тоа не е привилегија на партии кои се претставуваат дека се зелени а не прават ништо, ние покажавме дека сакаме да поддржиме зелени политики, трето е хуманата градба, тоа значи да се гради по план, што е потребата и што таквите градби и инвестиции носта како влог, четвриот столб е инфрструктурата без која не може да има добар развој, за да се подобри животниот стандар и развој на општината, а петтиот столб е локалниот економски развој, а на тоа треба сите заедно да работиме, на секое ниво на власт да има политики кои ќе помогнат во економскиот развој, рече Спасовски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com