30.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Спасовски: Мерките се ограничувачки, но неопходни

Најчитани вести

Подобро е пократко време да имаме рестриктивни мерки, отколку да имаме целосно оптоварување на здравствениот систем, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Коментирајќи го предлогот на Комисијата за заразни болести за воведување на полициски час што Владата денеска треба да го разгледа, Спасовски рече дека рестриктивните мерки се ограничувачки, но неопходни за да може да се заштити здравјето и животот на граѓаните.

– Одлуките кои мораме да ги донесеме, никој не ги посакува, меѓутоа тие се резултат на однесувањето на сите нас. Ако не ги почитуваме препораките, ако не носиме заштитна маска, ако се групираме и правиме настани коишто со сигурност значат ширење на вирусот, тогаш државата во еден момент мора да изреагира – нагласи Спасовски во изјава за медиумите дадена по промовирањето на Центарот за обука за прва помош во Скопје.

Не сакаше да прејудицира која ќе биде крајната одлука што ќе биде донесена на Влада и на кој начин таа ќе се реализира, но апелираше до сите граѓани да ги почитуваат препораките.

– Оние граѓани кои сега реагираат на носењето на рестриктивните мерки, истите тие ќе реагираат многу повеќе во моментите кога ќе дојде до една широка заразеност на населението – рече Спасовски во однос на реакциите во јавноста за можноста за повторно воведување на полицискиот час.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести