9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Спасовски: Во државата одговорност мора да има за секој Спасовски: Во државата одговорност мора да има за секој | opserver.mk

Најчитани вести

Во државата одговорност мора да има за секој, изјави денеска министерот за внатрешни работи Иливер Спасовски, во коментар на случајот кој новинарот Бранко Героски го изнесува во написи за наводен рекет од страна на лица под псевдоними.

– Сакам да ве уверам и вас и јавноста дека се што ќе биде побарано од Министерството од страна на Обвинителството кое вчера информираше дека е отворен случај, ние ќе бидеме тука за да можеме да ги обезбедиме сите материјални докази и да се расчистат сите овие случаи. Тоа е добро, да имаме отварање на каков било случај, не само од новинари и институции, туку и од граѓани. Се со цел, сите заедно да се вклучиме масовно во борбата против криминалот и корупцијата, како едни од најголемите болести на општеството, рече министерот.

Тоа се болести, додаде, што ги уништуваат перспективите и работните места. -Затоа што корупцијата е нешто со кое нема напредок. Мора да и се застане на патот, без разлика од каде доаѓа. Посебно на корупцијата од високите структури во власт, поранешна власт, секаде. Заради тоа што на тој начин се праќа јасна порака дека во државата одговорност мора да има за секој. Без разлика дали е на функција или е обичен граѓанин, нагласи Спасовски.
Спасовски: Во државата одговорност мора да има за секој | opserver.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести