1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Со 59 гласа за, Собранието ги усвои измените на законот за државјанства

Најчитани вести

Со 59 гласа за, Собранието ги усвои измените на законот за државјанства кои предизвикаа низа реакции изминатиот период

Против гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и тројца пратеници од владејачкото мнозинство. Со измените се предвидени 16 услови со кои луѓе кои до прогласувањето на независноста живееле во Македонија можат да се стекнат со државјанство. Законот се донесе со европско знаменце по скратена постапка откако претходно партијата Левица го блокираше со над 1.000 амандмани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести