14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Со таа тактика ги земаа Азар, Куртоа, Крос – сега метата е Мбапе

Најчитани вести

Реал Мадрид се одлучни ова лето да го доведат Килијан Мбапе на „Сантијаго Бернабеу“, а за сето тоа имаат тактика која веќе даде резултат.

Шпанскиот фудбалски големец во Мбапе гледа нов предводник на „Кралевите“, а според пишувањата на „Паризиен“ и „Кадена СЕР“, мадридскиот клуб веќе испратил и прва понуда.

Мбапе во ПСЖ дојде од Монако за 180 милиони евра, а Реал сега им нуди „само“ 120 милиони.

Во Мадрид се свесни дека договорот на Мбапе со „Светците“ истекува следното лето, па тогаш тој може да дојде во тимот на Карло Анчелоти без отштета. Некои наводи се дека младата француска ѕвезда не е баш најсреќна што Меси ќе му биде соиграч – конкуренција во ПСЖ, па тоа е мотив плус за него порано да ја смени средината.

Сличната тактика Реал ја употреби и во случајот со Еден Азар, кој во Мадрид дојде од Челси. На сличен начин во клубот завршија и Тибо Куртоа, односно Тони Крос.

Минатата сезона Мбапе одигра 47 меча за францускиот клуб, постигна 42 гола и имаше 10 асистенции.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com