7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Со прогласување на најдобрите изведби завршува МТФ„Војдан Чернодрински“

Најчитани вести

Одлучи комисијата која имаше обврска да ги следи сите престави кои изминатава недела беа прикажани на сцените од домот на културата марко цепенков и од прилепскиот театар.

За најдобро режиско остварување е прогласен мартин кочовски за преставата ,,И коњите ги убиваат зар не?!“ во изведба на Народниот театар од Битола..Оваа преставата истовремено e наградена и за уметничко остварување.

Покрај овие три доделени се уште 12 други награди меѓу кои и за.

Денеска на последната вечер од овој театарски фестивал на најдобрите ќе им бидат доделени наградите. А завесета на сцената ќе биде спуштена по изведбата на преставата ,,Драмски за Конески,,во знак на 100 годишнината од раѓањето на основоположникот на современиот македонски литературен јазик Блаже Конески.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com