18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Со една чаша од овој напиток ги внесувате сите потребни витамини – го јакне имунитетот и ја подобрува крвната слика

Најчитани вести

Како што сите многу добро знаеме, најважно е да го зајакнеме нашиот имунитет во овој период од годината.

Доколку сакате да го зајакнете вашиот имунитет, но и да ја подобрите вашата крвна слика, тогаш овој напиток е одлично решение за вас. Лесно се прави, а ќе го закрепне вашето тело и ќе ви ја врати потребната енергија.

Состојки:

варено цвекло;
зелено јаболко;
морков;
лимон;
ѓумбир.

Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер или пак соковник, па добро мешајте додека напитокот не стане едноличен и спремен за консумирање.

Овој сок содржи антиоксиданси кои што имаат противвоспалително дејство, а е вистинска витаминска бомба која што делува поволно на имунитетот. Напитокот е добар за симптомите против настинка и грип.

Благодарение на цвеклото овој напиток е богат со железо, па се препорачува и за луѓе кои што имаат анемија или пак ревматоиден артритис.

Со една чаша од овој напиток во вашето тело ќе внесете: витамин А, витамин Ц, Витамин Б6 и Б9, како и други здрави состојки кои што го зајакнуваат имунитетот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com