18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Со евидентни листови на месечно ниво ќе се следи работата на вработените и институциите од јавниот сектор

Најчитани вести

Со измените на Законот за административни службеници и на Законот за вработените во јавниот сектор се предвидува воведување евидентни листови со кои на месечно ниво ќе се следи ефикасноста на работа на институциите и на вработените.

– Ова е една мерка која сметам дека е од заемна корист и за вработените и за институциите затоа што документирано ќе се работи што значи дека на вработените не ќе може да им се дава работа која е надвор од нивните надлежности, но соодветно даваме можност да бидат и платени доколку имаат зголемен обем на работа. Сметам дека овие измени кои во следните неколку недели ќе влезат во процедура, ќе промогнат заедно со законот за високораководна служба да имаме една поинаква слика за јавниот сектор, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Законот за високораководна служба, според најавите на министерот, веќе следната недела влегува во процедура.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com