-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Сојот од Јужна Африка е проширен во седум држави

Најчитани вести

Новата мутација на коронавирус која е откриена во Јужна Африка е проширена во седум земји.

Новата варијанта, позната како Ц.1.2, е откриена во мај и досега се прошири во повеќето провинции во Јужна Африка и уште седум земји во Африка, Европа, Азија и Океанија. Содржи голем број мутации поврзани со другите варијанти, со зголемена трансмисија и намалена чувствителност на неутрализирачки антитела, но тие се јавуваат во различни комбинации и научниците засега не се сигурни како влијаат врз однесувањето на вирусот. Ричард Леселс, специјалист за заразни болести и еден од авторите на истражувањето, рече дека појавата на Ц.1.2. „кажува дека пандемијата се уште не е завршена.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com