1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Софија Вергара го доби спорот против бившиот вереник: Ја тужеше во две држави, но таа сепак ПОБЕДИ!

Најчитани вести

Судската постапка меѓу актерката Софија Вергара (48) и нејзиниот поранешен свршеник Ник Леб (45) доби епилог. Имено, судот во Лос Анџелес донесе пресуда во корист на Вергара по четиригодишна битка околу правата над ембрионите, за кои тие дозволија да бидат замрзнати додека беа заедно.

Парот ја раскина свршувачката во мај 2014 година, откако една година претходно беа подложени на ин витро оплодување. Таа се омажи за актерот Џо Манџанело во ноември 2015 година, а во 2017 година одлучи да ги достави документите до судот во Калифорнија, со надеж дека ќе спречи Леб да ги користи замрзнатите јајца без нејзино писмено одобрување.

Судска одлука пристигна овој вторник, со кое се одобрува нејзиното барање за трајна забрана и се спречува Леб да користи замрзнати ембриони „за создавање дете без изречно писмено одобрение на другото лице“. Другите судски документи зборуваат за претходно потпишан документ во кој поранешната двојка се согласила дека двете страни мора да се согласат за да направат што било со ембрионите. 45-годишникот претходно тврдеше дека го потпишал под „принуда“, но судот утврдил дека документот е валиден и дека нема никаков материјален факт за да се поткрепи неговото тврдење дека тој и Софија имале „усмен договор“ што ќе овозможи да користи ембриони со избрана сурогат мајка која на крајот би родила дете.

Покрај тужбата во Калифорнија, Леб ја водеше и тужбата против актерката во Луизијана, каде се надеваше дека ќе го добие правото над оплодените јајца. Сепак, случајот беше прекинат во јануари, кога тамошниот суд застана на страната на актерката, а потоа донесе одлука за печатење на документите, па тие станаа јавно достапни. Адвокатот на Ник Леб веќе објави дека ќе се жали на оваа одлука до Врховниот суд во Луизијана.

Sofija Vergara

Да потсетиме, sвездата на „Modern Family“ минатата година заврши на врвот на списокот на Форбс за најплатени актерки во светот, водечки телевизиски актерки во годините кога кината паднаа во криза, објави Форбс. Вергара – кој во моментов е судија во шоуто „Америка има талент“ – заработи неверојатни 43 милиони долари во последните 12 месеци како плата и ангажмани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести