0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Состанок на српските парламентарни партии од РС по повод одлуката на Инцко

Најчитани вести

Претседателите на сите парламентарни партии од Република Српска денеска ќе одржат состанок, за, како што наведе претседателот на тоа собрание Недељко Чубриловиќ, да ги усогласат своите позиции во врска со одлуката на високиот претставник во БиХ Валентин Инцко да наметне закон за забрана за негирање и казнување на геноцид и воени злосторства“.

Сите политички партии од РС оценија дека оваа одлука на Инцко е лоша и дека тоа дополнително ќе ја влоши политичката состојба и тензиите во БиХ, како и дека нема да придонесе за помирување на народот. Најостра беше реакцијата на српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, повторувајќи дека не се случил геноцид во Сребреница и најавувајќи дека РС е „принуден да го започне процесот на распуштање“.

Канцеларијата на високиот претставник изјави дека наметнатиот закон ќе стапи на сила осум дена по објавувањето на одлуката, односно в сабота, на 31 јули, на привремена основа, сè додека не биде усвоен од Парламентарното собрание на Босна и Херцеговина во истиот форма, без измени и дополнувања и без дополнителни услови. Наметнатиот закон се заканува до пет години затвор за негирање геноцид и величање на обвинетите за воени злосторства.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести