Home » Состанок на „ЕКОВАС“ за ситуацијата во Нигер

Состанок на „ЕКОВАС“ за ситуацијата во Нигер

by Журнал.мк

Состанок на шефовите членки на „ЕКОВАС“ во нигерискиот главен град Абуџа. Ќе се разгледуваат натамошните чекори за ситуацијата во Нигер. Актуелниот претседател на „ЕКОВАС“ става акцент на дипломатијата, но не исклучува и воена опција. Пред вонредниот самит воената хунта на Нигер се состана со двајца нигериски пратеници, нудејќи надеж за дијалог.

Разговорите се одржаа додека Нигер ја обвини Франција за нарушување на нејзиниот воздушен простор, напад на воен камп и ослободување на „терористите“ за да ја поткопа земјата. Париз ги отфрли обвиненијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More