Home » Соработка на институциите за продуцирање соодветни кадри за пазарот на трудот

Соработка на институциите за продуцирање соодветни кадри за пазарот на трудот

by Журнал.мк

Неопходна е координација помеѓу институциите во државава за да се креираат профили кои ги бараат македонската економија и пазарот на трудот. Ситуацијата е алармантна. Според Светска банка од 2019-та година, една четвртина или 500.000 граѓани се отселиле од државата, а според пописот, за 20 години имаме помалку 126.000 млади.

Дополнително да се промовираат бенефитите од дуалното образование Оперативниот план за вработување на Министерството за труд и социјална политика да се приспособи на реалноста и консултација со локалните центри за вработување, со условите во фирмите, потенцирање на практикантството, па и соодветна легислатива.

Прекупотребна е служба за кариерно советување во средните училишта, а Центрите за млади се неопходни.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More