14.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Солскјер посебно испофали еден играч по дерби победата на „Итихад“: Се пронајде себеси и го извлече најдоброто

Најчитани вести

Манчестер Јунајтед се покажа како тимот кој ја прекина неверојатната серија од 21 победа во низа на Манчестер Сити, откако „црвените ѓаволи“ го добија големото градско дерби на „Итихад“ со 0:2.

Дербито не можеше да започне подобро за гостите од „Олд Трафорд“ кои добија пенал по глупоста на Габриел Жесус, напаѓачот на Сити кој се најде на погрешно место и го собори Антонио Марсијал. Французинот кој беше неизвесен за настап на дербито имаше фантастично издание и демонстрираше дека може да прави разлика кога е расположен за игра, па токму поради тоа беше и посебно пофален од страна на својот менаџер.

На само еден ден пред дербито, поддршка за Марсијал испрати Луис Саха кој го советуваше Оле да не се откаже од неговиот сонародник, а по блескавото издание во дербито, со коментар се јави и норвешкиот стручњак.

– Антони беше апсолутно фантастичен на теренот. Ова беше стариот Марсијал. Имаше брзи вртења со топката, добри движења, знаеше кога да застане и да направи пауза. Сето ова е уште поневеројатно ако се знае дека беше неизвесен за настап. На два часа пред мечот, за време на загревањето, не се знаеше дали ќе игра, или не. Истото важи и за Лук Шо.

– Марсијал се пронајде себеси, го пронајде најдоброто во себе. Се надевам дека ова ќе му помогне, беше навистина силен со топката во нозе и ова издание може да му донесе само позитивни нешта, – изјави Оле.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести