21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

Создавачите на „Спутник V“ бараат извинување од претседателот на ЕМА

Најчитани вести

Создавачите на руската вакцина „Спутник V“ побараа извинување од претседателот на Европската агенција за лекови (ЕМА), претставничката на австриската здравствена агенција Криста Виртумер-Хохе за споредување на можноста за итно одобрување на вакцината со „руски рулет“, пренесува ТАСС, повикувајќи се на објава на Твитер.

„Ние сакаме јавно извинување од Криста Виртумер-Хохе од ЕМА за нејзините негативни коментари за земјите од ЕУ кои директно го поддржуваат ,Спутник V`. Нејзините коментари покренуваат сериозни прашања за можно политичко мешање во истражувачкиот процес. ЕМА не даде такви изјави во врска со друга вакцина. Ваквите коментари се несоодветни и ја поткопуваат довербата во агенцијата и во самиот процес на верификација“, се вели во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести