Home » Сода бикарбона – лесно достапен народен лек

Сода бикарбона – лесно достапен народен лек

by Журнал.мк

Постојат многу бенефити од редовното користење на сода бикарбона. Таа е моќно средство за чистење, а многумина ја користат и за пилинг и нега на коса.

Најпозната употреба на сода бикарбона е борба против зголемената киселост на желудникот. Поголема доза не се препорачува бидејќи тоа ќе доведе до премногу алкалност. Сода бикарбона е добар лек против каснувања од инсекти, изгореници, отстранување на иритации на кожата и пукнатини.

Сода бикарбона ги неутрализира природните киселини во телото, кои ги држат под контрола бактериите одговорни за појава на акни. Со внесувањето на сода бикарбона без алуминиум се неутрализира ниската pH-вредност, односно се воспоставува pH-рамнотежа во клетките.

Се смета дека истовременото внесувањето на сода бикарбона и магнезиум хлорид помага во третманот против срцеви заболувања, невролошки заболувања и потешки облици на грип. Гаргара со половина лажичка сода бикарбона растворена во чаша вода го освежува здивот, туку и спречува појава на рани во устата.

Мешано со вода, во форма на паста, може да се користи како пилинг за лице и тело, особено од лица со акни или псоријаза.

Може да се користи за избелување заби, ги отстранува бактериите од устата, спречува шуплини. Малку сода бикарбона ставена во машината за перење ја прави облеката почиста.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More