37.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

Советот за безбедност на ОН ја осуди употребата на сила во Мјанмар

Најчитани вести

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди употребата на сила против мирните демонстранти во Мјанмар и смртта на стотици цивили, вклучувајќи жени и деца, но ја отфрли заканата за можна акција против војската по пучот од 1 февруари.

Заедничката изјава предложена од Велика Британија беше поддржана од сите 15 членки на СБ, и по интензивните преговори што почнаа во средата попладне.

Во соопштението се изразува „длабока загриженост“ од наглото влошување на состојбата во Мјанмар и се повикува војската да оствари максимална воздржаност.

Нацрт-изјавата беше многу построга и предвидуваше понатамошни чекори, но по бројни консултации, постојниот текст беше усвоен.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести