25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Советот за безбедност на ОН за Косово

Најчитани вести

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе расправа за новиот, шестмесечен извештај на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за работата на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК), а Србија ќе ја претставува Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ. Во извештајот за периодот од 16 септември 2021 до 15 март 2022 година, Гутереш наведува дека дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ останува клучен форум за нормализирање на односите меѓу двете страни, но изрази жалење што бил „постигнат ограничен напредок“.

„Ги охрабрувам двете страни да се вклучат конструктивно во постигнување конкретни резултати кои би биле во корист на сите. Процесот на дијалог и напорите за нормализирање на односите имаат целосна и недвосмислена поддршка од Обединетите нации“, вели Гутереш. Во извештајот, Гутереш ги повика двете страни да обезбедат „значајно учество на широк опсег на засегнати страни“, вклучувајќи ги жените и младите, како и другите чинители на граѓанското општество, и да ги земат предвид нивните потреби и очекувања од ЕУ со посредство. процес на дијалог.

Тој уште еднаш ја повика косовската влада целосно да ја спроведе одлуката на Уставниот суд на Косово од мај 2016 година, за имотот на манастирот Високи Дечани, без дополнително одлагање. Од усвојувањето на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН на 10 јуни 1999 година, тоа тело разговараше за Косово четири пати годишно до 2018 година. Во 2019 година имаше три седници на Советот за безбедност на ОН за Косово, додека од 2020 година годишно се одржуваат две седници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com